SAĞLIK ÇALIŞANLARI “YETER ARTIK” DİYOR:
“HAREKETE GEÇİLMESİ İÇİN ÖLMEMİZ Mİ GEREKİYOR?!”
Bahçelievler’de görevli olduğu sağlık merkezinden çıkıp evine giden doktor Ebubekir Arslan, 3 kişinin bıçaklı ve sopalı saldırısına uğradı. Yaralanan doktor hastaneye kaldırıldı.

Sağlık çalışanlarına yönelik, sonu gelmeyen şiddet olaylarıyla ilgili açıklama yapan İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir, şunları söyledi:
“Dün sağlıkta şiddetin örgütlü, planlı şekline maruz kalan Bahçelievler Zafer Aile Sağlığı Merkezi doktorlarından Ebubekir Arslan, mesai bitimi sağlık merkezinin hemen karşısındaki bakkal dükkanına uğrayıp alışveriş yaptıktan sonra, evine doğru yürürken kendisini takip eden üç şehir magandası tarafından sopalı, bıçaklı alçakça saldırıya uğramıştır, darp edilmiştir. Aile hekimi arkadaşımızın sağlık durumunun iyi olması tek tesellimizdir. Ama biz iyi değiliz, iyi olmayacağız. ‘Sağlıkta şiddet en öncelikli sorunumuzdur’ derken ne derece haklı olduğumuz ortadadır. Bir kez daha tüm Sivil Toplum Kuruluşlarımızı, Meslek odalarımız ve sendikalarımızı hiç bir bahaneye sığınmadan bu konuda birlik olmaya, tek ses olmaya çağırıyoruz.”

“YASA ACİLEN ÇIKARILMALIDIR”
Dr. Demir, “Sağlık Bakanlığı en değerli kamu hizmetlerinden birini yerine getiren sağlık çalışanlarına güvenli bir çalışma ortamı oluşturmalıdır. Bir an önce caydırıcı bir Sağlıkta Şiddet Yasası çıkarılmalıdır. Ertelenmiş, paraya çevrilmiş ya da açıklanması geriye bırakılmış hükümlerle, hukuk bu şiddetin önüne geçemeyecek, darp edilenin içine su serpemeyecektir. Geçmiş olsun ve kınama mesajlarının işe yaramadığının bilincindeyiz.” diye sözlerini tamamladı.

Bir Cevap Yazın