Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve ilaç firması Bayer, kadın ve toplum sağlığı konusunda ortaklaşa bir projeye imza atarak eczacılara mobil eğitim projesi başlattı. Türkiye’deki 26 bin eczanenin tamamına ulaşılması hedeflenen proje kapsamında özellikle üreme sağlığı, aile planlaması gibi konularda eğitimler verilecek.

TEB ve Bayer’in başlattığı ‘mobil eğitim projesi’nde, 26 bin eczanenin tamamına ulaşılması hedefleniyor. Projede hakkında konuşan Bayer Kadın Sağlığı Pazarlama Müdürü Pelin İçil, yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki kadınların yüzde 47’sinin modern yöntemlerle istenmeyen gebeliklere karşı korunduğunu ancak yüzde 53’ünün modern olmayan yöntemler kullandığını belirtti. İçil, modern olmayan yöntemleri kullanan her 4 kadından 1’inin istenmeyen gebelik yaşadığını ve bunların yarısının kürtaj ile gebeliği sonlandırdığını belirtti.

“TÜRKİYE’DE SAĞLIK OKUR YAZARLIĞI SEVİYESİ İLKOKUL 2 DÜZEYİNDE”

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak ise Türkiye’de sağlık okur yazarlığı seviyesinin ilkokul 2 düzeyinde olduğunu ve okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranının erkeklerden 5 kat daha fazla olduğu ülkemizde, kadın sağlığı konusunda kolektif bir bilinç oluşmasının elzem olduğu kanaatinde olduğunu söyledi.

“KADIN SAĞLIĞI AKADEMİ PROJESİ ÇOK KIYMETLİ”

Çolak, kadın istihdam oranının erkek istihdam oranının yarısından daha az olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Her 10 kadından yaklaşık 4’ü yaşadığı çevrede kendini güvensiz hissediyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 buçuk milyonun üzerinde bebek dünyaya geliyor ve 2016 verilerine göre bir canlı doğuma karşılık 10 bebek ölümü meydana geliyor. 2016 yılında 15-19 yaş grubundaki her bin kadın başına 24 doğum düştü. Gördüğünüz üzere tablo pek parlak değil. Bu noktada Bayer ile ortaklaşa geliştirdiğimiz Kadın Sağlığı Akademi projesini çok kıymetli buluyorum. Kadın sağlığı konusunda toplumumuzun bilinçlenmesi amacıyla yapılan çalışmaların önemine inanıyorum. Eczane merkezli çalışmaların da bu alanda çok etkili olduğunu düşünüyorum.”

Çolak, eğitimlerin “www.kadinsagligiakademi.com” adresinden verileceğini kaydetti.

“TÜRKİYE’DEKİ 26 BİN ECZANENİN TAMAMINA ULAŞILACAK”

Eczacının en yakın sağlık danışmanı olduğunu söyleyen Çolak, Bayer ilaç firması ile kadın sağlığı konusunda eczacıların bilgilerini güncellemek, daha etkili, daha etkin bir hale getirmek ve bu güncellenen bilgiler ile eczaneye giren, danışmanlık almak isteyen kadınlara, kadın sağlığı ile ilgili katkıda bulunmak istediğini belirtti ve şunları söyledi: “Kadının kendi vücudunu tanıması, ihtiyaçlarını bilmesi ve buna göre şekillendirmesi önemli bir şey. Bu bilgiyi en iyi verebilecek unsurlar eczacılar ve eczaneler. Dolayısıyla bir bölge ayrımı yapmadan tüm Türkiye’deki 26 bin eczaneye ulaşacağız. Bu 26 bin eczanemize nasıl katkıda bulunabileceğimizi, nasıl var olan bilgilerini daha etkin kullanılabilir hale getirebileceğimizi ve bunu bir toplum, kadın yararına dönüştürebileceğimize bakıyoruz.”

“ECZACILAR, ÇOK ÖNEMLİ DANIŞMA MERKEZLERİNDEN BİR TANESİ”

 

Bayer Kadın Sağlığı Pazarlama Müdürü Pelin İçil ise sosyal sorumluluk faaliyetleri çerçevesinde, tüm dünyada üreme sağlığı konusundaki eğitimlere destek verdiklerini aktardı.

Son dönemde teknolojinin verdiği olanakları da kullanarak, sağlık alanında mekan sınırlarını ortadan kaldıran yeniliklere imza attıklarını vurgulayan İçil, “Bayer olarak 2014’te hayata geçirdiğimiz Kadın Sağlığı TV ile şu ana kadar 3 milyondan fazla kadın, başkalarına sormaktan çekindiği infertilite, gebeliğe hazırlık, adet dönemi, menopoz gibi A’dan Z’ye kendilerini yakından ilgilendiren tüm konularda hekimlerine canlı olarak danışma ve cevaplarını anında alma olanağı buldu. Bu projemiz ulusal ve uluslararası pek çok ödüle de layık görüldü.” dedi.

 

Araştırmaların kadınların, eczanede üreme sağlığıyla ilgili konular gündeme geldiğinde diyalog kurmaktan çekindiğini gösterdiğini belirten İçil, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Eczacılar, kadınları doğru yönlendirebilecek, sorularına cevap verebilecek ve gerekli durumlarda hekime yönlendirebilecek, çok önemli danışma merkezlerinden bir tanesidir. Türk Eczacılar Birliği ve Bayer’in iş birliği ile hazırlanan Kadın Sağlığı Akademi Platformu ile 25 binden fazla eczacının kadın sağlığı konusunda bilgi düzeyinin artırılmasını hedefliyoruz.”

 

İçil, eczacıların, platformu yoğun zamanlarına uygun şekilde kullanabileceklerini vurgulayarak, “Kullandığımız teknolojiyle, eczacılarımız istedikleri mekanda, istedikleri konuları önceliklendirerek bilgi ihtiyaçlarını karşılayabilecek, hatta ihtiyaca göre ek konuları talep edebilecekler.” dedi.

 

“İNSANLARIN YÜZDE 87’Sİ İNTERNETTEN BİLGİ SAHİBİ OLUYOR, ANCAK BİLGİLERİN YARISI YANLIŞ”

İçil, cinsel sağlık konusunda insanların yüzde 87’sinin internetten bilgi sahibi olduğunu ancak internetteki cinsel sağlık bilgilerinin yaklaşık yarısının yanlış bilgi olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Modern olmayan yöntemlerle korunmaya çalışan kadınlara sorduğumuzda kadınların yüzde 60’ının partnerlerinden bilgi aldığını öğrendik. Dolayısıyla burada erkeklerin çok büyük sorumluluğu var. Her yıl genç insanlar üzerinde araştırma yapıyoruz. 5 yıl önce cinsel sağlık konusunda gençlerin yüzde 20’si internetten bilgi alırken bu oran günümüzde yüzde 87’ye çıktı. Her 100 gencin 87’si interneti bilgi kaynağı olarak görüyor. Bu aslında kötü bir durum değil. Kolay erişilebilir ve bazen de doğru bir bilgi kaynağı ama bu kısma dikkat etmek gerekiyor. Yapılan bir araştırmaya göre 100 internet sitesinden yalnızca 47’sinde sağlık ile ilgili doğru bir bilgi var. Dolayısıyla yanlış bir bilgi ile de karşılaşma riski çok yüksek. Bu noktada doktorlar ve eczaneler doğru bilgi kaynağı. Bu noktada eczaneler kadınlar için doğru bilgi merkezi.”

Bir Cevap Yazın