Yesil Science girişiminin kurucusu, aynı zamanda İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini sürdüren Dr. Yusuf Yeşil, Forbes’ın en vizyoner ve ilham veren öyküsü olan 30 yaş altı 30 Türk gencini seçtiği “30 Altı 30” listesine seçildi. Hem doktorluk hem de girişimcilik kariyerini birlikte yürüten Dr. Yeşil, teknolojiye olan ilgisini öğrenciliğinde Harvard ve Stanford Üniversitleri’nde yaptığı stajlar sonrasında tıp, teknoloji ve sanatı birleştirme gayesi ile girişime dönüştürdü.

Kurduğu Yesil Science girişimi ile farklı disiplinlerden 20’den fazla ekip arkadaşı ile Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Yapay Zeka (AI) teknolojileriyle mobil uygulamalar geliştiriyor. Yesil Science olarak üzerine çalıştıkları 3 üründen ilki FluAI isimli bir mobil uygulama. Üst solunum yolu şikayeti olan hastalarda boğaz fotoğrafı ve şikayetlerinin geliştirilmiş özel yapay zeka ile analizi ile durumun aciliyeti ve antibiyotik gerekliliği hakkında hızlı bilgi ve öneriler sağlıyor. Bir diğer mobil uygulama Mandarin isimli sağlıklı yaşam üzerine. Kişilerin uyku, beslenme, adım sayıları, kafein tüketimi gibi bir çok parametresini özel olarak geliştirilen yapay zeka ile analiz ederek kişiye sağlık durumu ve sağlık davranışlarının organlarını nasıl etkilediği hakkında iç görüler sağlıyor. Örneğin sigara içen birinin akciğerlerinin skoru daha düşük çıkıyor ve kişi artırılmış gerçeklik ile kendi akciğerinin simülasyonunu 3 boyutlu olarak inceleyebiliyor, skorunu iyileştirmek için öneriler alabiliyor. Son uygulama Augmentify ile de moleküler süreçleri 3D olarak modelleyerek ilaçların etki mekanizmaları hakkında ilaç firmalarına artırılmış gerçeklik destekli mobil uygulamalar geliştiriyor.


Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurul kapsamındaki etkinliklerde Türkiye’yi temsil eden isimler arasında bu yıl ilk kez 30 yaş altı bir isim yer aldı.

New York’ta devam eden BM 74. Genel Kurulu kapsamında, katılımcı ülkeler tarafından birçok yan etkinlik de düzenleniyor.

Ana oturumlara ışık tutan yan etkinliklerde alanında uzman isimlerin yanı sıra bu yıl ilk kez Türkiye adına 30 yaş altı bir isim konuşma yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Anne, Yenidoğan ve Çocuk Sağlığı Ortaklığı (PMNCH) Yönetim Kurulu Üyesi 26 yaşındaki Dr. Enes Efendioğlu, Dünya Ekonomik Forumu ve DSÖ tarafından koordine edilen oturumlarda 2 konuşma gerçekleştirdi.

İlk olarak 25 Eylül’de Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı” temalı etkinlikte konuşan Efendioğlu, 18-24 yaş aralığındaki bireylerde ruh sağlığının korunmasının önemine vurgu yaptı.

2018’de Avrupa Komisyonu tarafından bağımlılıkla mücadelede yılın araştırmacısı seçilen Efendioğlu, halen DSÖ PMNCH’de yönetim kurulu üyeliğini sürdürüyor.

Dünya Sağlık Asamblesi’nde 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen bir oturum da düzenleyen Efendioğlu, BM ve DSÖ’de küresel düzlemde aktif görev yürüten en etkin 10 genç arasında gösteriliyor.

Bir Cevap Yazın