Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mart 2020 Saat: 00:45 sularında yaptığı açıklamada: “Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.” dedi.

Bakan Koca ” Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır.” dedi.

Muhabirlerin hastanın hangi şehirde ve hastanede tutulduğuna yönelik sorulara ise hasta mahremiyeti açısından yanıt verilmedi.

Sağlık Bakanı’nın açıklamaları sonrası alanından birçok uzman tv programlarına bağlanarak kamuoyunu aydınlatıcı bilgi verdi.

En çok merak edilen soruların başında gelen “Maske kullanmalı mıyız? Kimler maske takmalı?” sorularının yanıtını Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman, verdi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy ise “Kimler risk altında? Şimdi ne yapmalı” sorularına açıklık getirdi ve virüsten korunmak için tavsiyelerde bulundu.

Bir Cevap Yazın