Meslekten men edildiği yönündeki haberlere isyan eden ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Prof. Karatay, “Meslekten men edilmek ne demek? Ben haksız yere karaciğer nakli mi yapıyorum, ben dışarıdan bıçak parası mı alıyorum 15-20 bin dolar. Bunlar oluyor, bunların peşine düşsünler” dedi.

Tatilini geçirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesindeki evinde, avukatı Necati Keskin ile gazetecilere açıklamalarda bulunan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Karatay, “hamilelikte şeker yükleme testinin zararlı olduğu” yönündeki açıklaması nedeniyle meslekten men cezası aldığı yönündeki haberi yalanladı ve hukuki işlem başlatacağını bildirdi.

Bazı internet sitelerinde, hakkında “meslekten men edildi” gibi haberlerin çıktığını hatırlatan Canan Karatay, bunların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Haberlerin, konunun gerçekliği araştırılmadan yayınlandığını ifade eden Karatay, “Maksatlı olarak Türk Jinekoloji Derneği tarafından internet sitesine koyuldu ve sabaha karşı da yayından kaldırıldı. Bunu neden yapıyorlar anlamıyorum” dedi.

“HALK SORGULAMASINI ÖĞRENECEK”

Bir haberin doğruluğunun kanıtlanmadan yayınlanmaması gerektiğini altını çizen Canan Karatay, şunları söyledi.

“Ben öğretim üyesiyim, tıp doktoruyum, kardiyoloğum. Araştırmadan, sormadan, tamamen şahsımı ve beni kötüleyen bir haber yapıldı. Buna karşı tedbir alacağız, avukatımla birlikteyiz. Gereken suç duyurusunda bulunacağız. Benim için, ‘Konusu olmadığı halde konuşuyor, halkı galeyana getiriyor’ şeklinde iddialarda da bulunuyorlar. Ben bir hekimim ve bu konular beni ilgilendiriyor. Bu konuda 6 tane kitap yazmış bir insanım. ‘Halkın kafasını karıştırdı’ diyorlar. Halkın kafasını kendileri karıştırıyorlar. Halk, sorgulamasını öğrenecek.”

Çıkan doğru olmayan haberlerin ardından Türk Tabipler Birliğinden de açıklama yapıldığını vurgulayan Karatay, “meslekten men etme” gibi bir şeyin söz konusu olmadığını, bazı habercilerin “sansasyon olsun” diye haber yazdığını söyledi.

Prof. Dr. Karatay, “Meslekten men edilmek ne demek? Ben haksız yere karaciğer nakli mi yapıyorum, ben dışarıdan bıçak parası mı alıyorum 15-20 bin dolar. Bunlar oluyor, bunların peşine düşsünler” diye konuştu.

“ARAŞTIRMADAN YAZMAM, 250 TANE ARAŞTIRMAM VAR”

Bazı kadın doğum uzmanlarının kendisi için, “Hiç bir araştırması yoktur” şeklinde açıklamada bulunduklarını aktaran Karatay, “Benim son yazdığım kitapta, anne adayları için beslenme ve gebelik şekeri için en az 250 tane araştırmam var. Son yazdığım hamilelik ve anne adayları için beslenme kitabı var. Ben hiçbir şeyi araştırmadan yazmam” şeklinde konuştu.

“BİLİMSEL KANIT OLMADAN KONUŞMAM”

50 yıllık hekim olduğunu ve Türkiye’de kardiyolojinin ilerlemesinde katkıları bulunduğunu anlatan Canan Karatay, “ezber bozan” açıklamaları nedeniyle zaman zaman tepkilerle karşılaştığını, fakat her konuda haklı çıktığını, bilimsel kanıt olmadan konuşmadığını ifade etti.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın avukatı Necati Keskin ise Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğinin bir haber yayınladığını, bu haberin tüm görsel medyaya servis edildiğini dile getirdi.

NTV

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Bir Cevap Yazın