Tohoku Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, hamilelikte esnasında balık tüketimi ile bebeğin beyin gelişimi arasındaki ilişkiyi buldu.
image
Omega-3 ve Omega-6 gibi yağ asidi içeren besinler, insanlar ve hayvanlar için gerekli besinler arasında yer alır. Prof. Noriko Osumi’nin liderliğini yaptığı ekip, bebeğin normal beyin oluşumu için gerekli olan lipid alım dengesini saptadı.
Yapılan hayvan deneylerinde, araştırmacılar dişi farelerin omega 6 zengini/omega 3 fakiri diyetine uygun şekilde beslediklerinde, doğan yavruların d aha küçük beyine s ahip olduğu ve yetişkinlikte anormal duygusal davranışa sahip olduğunu gözlemledi. Poli doymamış yağ asitlerindeki bu dengesizlik , epoksi metabolitler yoksunluğundan dolayı neokortikal (beyinde işitme ve duyma bölgesi) gelişimi bozuyor.
Bu gerçekten önemli , çünkü çoğu ülkede daha çok omega 6 zengini tohum yağlarıyla beslenme ve omega -3 yağ asitlerince zengin balık beslenmesinde düşüş görülüyor.
Prof. Osumi , anormallik bulunan farelerde, fetal sinir sisteminde prematüre yaşlanma saptandı . Bu prematüre yaşlanma omega -6 ve omega 3 asitlerinin oksitlerinin dengesizliğinden kaynaklandı . Ayrıca sonradan uygun beslenme sağlanan anormal farelerde bile yüksek anksiyete seviyeleri gözlendi .
Omega -6 ve Omega 3 yağ asitlerinin dengeli alımıyla beyin fonksiyonlarının gelişiminin iyileştiği biliniyor. Daha önceki omega -3 zayıf beslenme ile ilişkili diyetlerin etkileri de değerlendirildi.
Yeni araştırmada beslenme lipidlerinin beyin formasyonuna olan etkilerine odaklanıldı .Bu sonuçlar omega-6 ve omega 3 dengesinin gelecekteki beyin fonksiyonu için önemli olduğunu gösteriyor. Bu da hamile bayanlarının daha fazla balık tüketmesinin çocuğun sağlığında önemli bir etkisi olduğuna ilişkin fikirleri destekliyor.
Kaynak :Gerçek Bilim

Bir Cevap Yazın