BAŞARILI BİR DOKTOR OLMAK İÇİN OLMAZSA OLMAZ 10 ŞEY

Tıp fakültesi son sınıf öğrencisi Stj. Dr. Tülay Reisoğlu @doktorlarsitesi için hazırladı:

BAŞARILI BİR DOKTOR OLMAK İÇİN OLMAZSA OLMAZ 10 ŞEY


okumak.jpg (499×326)

1- Çok okumak= Hergün yeni çalışmaların,yeni hastalıkların,yeni ilaçların keşfedildiği tıp dünyasında başarılı bir doktor olmak istiyorsanız her geçen gün daha çok okumalısınız.


alcakgonulluluk.jpg (800×533)

2- Alçak gönüllü olmak= Başkalarına saygılı olun.Çok mükemmel olabilirsiniz ama unutmayın ki hastalar kendini beğenmiş doktorlardan nefret ederler ve ayrıca her ne kadar mükemmel de olsanız sizin bilmediğinizi bilen genç doktorlar olabilir. Veya karşınızdakinin sizden daha iyi bildiği bir konu muhakkak vardır.


doctor_money_ll_110324_wg.jpg (640×360)

3- Para herşey değildir= Siz bir doktorsunuz, sıradan bir iş yapmıyorsunuz.Siz insanları tedavi ediyorsunuz. İnsan ile ilgileniyorsunuz. Bir insan hayatını karşılayacak banknot yoktur.


medium_5901759.jpg (640×426)

4- Tutkulu olmak= Tutkunun sınırı yoktur.Öyle ki başarılarınızı yenilemek için tutkularınızı da yenilemelisiniz.


5- Detaylar= Detaylara dikkat edin. Vakalarınızda bazen gizli bir kelimeden veya saklı bir bulgudan tanınızı koyabilirsiniz


kisisel_sorumluluk.jpg (615×350)

6- Sorumluluk = Yaptığın her işin sorumluluk bilincinde olun.Daha önce dediğimiz gibi siz sıradan bir iş yapmıyorsunuz


 

7-Konuşma becerisi=  Bildiklerinizi karşınızdakinin anlayacağı tarzda ifade etmelisiniz. Eğer zamanınız varsa, konuşma becerileri kursuna da gidebilirsiniz. Böylelikle hastaya söylemek istediğiniz iyi veya kötü haber ve tavsiyeleri en doğru yolla iletebilirsiniz.


 

8-Zaman Tanzimi = İşinize, ailenize ve kendinize ayırdığınız zamanı doğru ayarlamalısınız. Siz bir makine değilsiniz. Eğlenerek yaşayın.


9-Sabırlı olmak = Acele etmeyin. Eğer gerçekten iyi bir doktorsanız,bir gün ünlü de olacaksınız başarılı da..


1416847068_1.jpg (800×600)

10-Reklam= Ve insanların sizi bulabilmesi için kendinizi tanıttıracak yeni yollar aramalısınız.


Doktorlarsitesi adına hazırlayan Stj. Dr. Tülay Reisoğlu
Uluslararası Afrika Üniversitesi Tıp Fakültesi

10 Yorumlar

 1. öncelikle merhaba ben hayatım boyunca yani 13 sene boyunca ailemin başını hep yere egdirdim eğitim yaramazlık bende de yaramazlık diz boyu yaşım 14 bu sene teog bitti ailem umutluydu ( annemle Babam ayrı ) benden ama başaramadım basarmadim aklım bir karış havada saçma sapan tripler teog puanım 306. Küsürlerde annemi çok uzdum yine yine Tercih yaptık Anadolu liseleri felan ben doktor olmayi o kadar çok istiyorum ki 1 dk sina canımı veririm. Bu da ahtim olsun DOKTOR OLUP ANNEME BABAMDAN BULMADIĞI HUZURU YASATICAM.
  05.07.2017
  Yağmur

  • merhaba yağmur ben nur yazını okudum ,sanırsam aynı kaderi paylaşıyoruz .
   beni yanlış anlamazsan seni tanımak çok istiyorum bende bu sene 15 yaşıma bastım
   bende teog tan çıktım. sanıyorum ki tıpkı benim gibi annene çok değer veriyorsun.
   hangi okuldan mezun oldun

   • merhaba nur ve yağmur ikinizle de aynı kaderdeyim bende doktor olmak istiyorum ve bir mtal lisedeyim . ama bu sene çok çalışıp sağlık meslek lisesine nakil almak istiyorum . Ve üniversitede de çok başarılı olucağıma eminim. Lütfen umudunuzu kaybetmeyin her şey mümkün imkansız diye bir şey yok çok çalıpı hallolur 🙂

 2. Ya ben sağlık meslekteyim belki karar vermek için erkendir iyi bi doktor olup kariyer yapmak istiyrum ama okuduğum yorumların hepsinde sağlıktan hemşire olunur başka bisey olunmaz gibi yazıyor lise 3 te başlayan stajin bana zararı olurmu YGS lys için yazarsanız sevinirim

 3. Merhaba ben Şilan
  Bende bu yıl teogdan çıktım bende doktor olacağım .Bu benim için en büyük zevk hastaları iyileştirme.

 4. ben doktor olmayı çok istiyorum annemi de hiç üzmek istemiyorum ama ben açıktan okuyorum kendime guvenemiyorum hayatım boyunca hep doktor olmak istiyorum annemde aynı şeyi istiyor lütfen benim için dua edermisiniz çalışıyorum şuanda biraz Yardımınız da olsa hiç fena olmaz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here