İstanbul Tıp Fakültesini Tercih Edeceklere: Öğrenci Gözüyle

Bu yazı İstanbul Tıp Fakültesini tercih etmeyi düşünenler için fakülte 5. Dönem öğrencisi Stj. Dr. Emirhan KANDEMİR tarafından hazırlanmıştır.

Bu yazıyı okuduğuna göre büyük ihtimalle tıp fakültesinde okumaya hak kazandın ama aralarından hangisini tercih edeceğin konusunda kararsızsın. Okumayı bitirdiğinde aklındaki soru işaretlerini gidermek umuduyla…

Tıp fakültesi yazma kararını verdiğine göre zorlu ilk aşamayı geçtin demektir. Çünkü tıp okumak her yiğidin harcı olmamakla birlikte bu tercihle sadece bir okul bölümü değil bir yaşam stili seçiyorsun demektir.

Her yerde anlatılır tıp fakültesi zordur diye öncelikle anlatılanların hiçbiri abartı değil. Tercih etmeden önce hangi hekimle konuşsam ‘Yol yakınken dön’ tepkileriyle ben de karşılaştım, bu konuda yalnız değilsin. Ama nedense kime sorsanız tekrar tercih şansı olsa yine tıp okumak ister.

Çok fazla teknik bilgiye boğmadan öğrenci gözüyle nasıl bir 6 yıl geçireceğini anlatacağım. Teknik bilgilere elinin altındaki internetle her yerden ulaşabilirsin. Hadi şimdi İstanbul Tıp Fakültesini seçtiğinde diğer fakültelerden farklı olarak 6 senen nasıl geçicek kısaca bir bakalım.

1. sınıfta Tıbba Merhaba dilimi ile karşılanacak, temel ilk yardım ve tıp bilgilerini alarak tıp bilimiyle yakından tanışacaksın, yine bu dilimde 1 hafta süren sağlık gezilerine katılacaksın. Hayatın Evreleri diliminde güncel vaka örnekleri hakkında sunum ödevi hazırlayacak konuyla ilgili öğretim üyesiyle birebir çalışma yapacaksın. Daha birinci sınıfta diğer tıp fakültelerindeki arkadaşların hastayla karşılaşmamışken sen birebir hasta muayene fırsatı bulacaksın.

2. sınıf programlarında yer alan ‘Canlı Anatomi’ dersleri ile öğretim üyelerinin canlı anlatımıyla ameliyathanedeki ameliyatı canlı videodan izleyip cerrahiyle tanışacaksın.

1. ve 2. sınıfın sonunda 10 günlük yaz stajını kendi seçtiğin sağlık kurumunda yapıp tıp bilimine ve uygulanmasına yakından şahit olacaksın.

2. ve 3. sınıfta yer alan Simüle Hasta Uygulamalarıyla fizik muayene yöntemlerini ve hastayla iletişim becerilerini erken dönemde geliştirme fırsatı elde edeceksin.

4 ve 5. yıllar artık hekim olduğunu hissetmeye başladığın yıllar. Bayram ziyaretlerinde akrabalarının sorularının çoğuna yetişebilirsin. Bu yıllarda Probleme Dayalı Öğrenme uygulaması ile vaka üzerinden eğitim göreceksin.

4. sınıftaki Uygulamalı Girişimcilik dersi kapsamında, yapmak istediğin bilimsel çalışmaların kampüsünde yer alan İ.Ü Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım Laboratuarında (TETLab) patentini alma hakkı kazanabilirsin. Tıp fakültesinden her şey çıkar, arada bir doktor çıkar lafını duymuşsundur.

5. sınıftaki Semptomdan Teşhise dilimiyle dış rotasyonlara gidecek, acil vakalarla sık sık karşılaşma fırsatı bulacaksın.

6. Sınıfta özel olarak hazırlanan, eşsiz ‘Fakülteye Elveda, Hekimliğe Merhaba’ programıyla mezun olunca nereye gidersen git her şeye hakim olabileceğin şekilde tüm donanımları almış bir hekim olarak mezun oluyorsun.

Mezun olduğunda ise mecburi hizmette veya asistanlığında aranan hekim olacaksın. Çapa mezunu yaftasını yemişsin bir kere. Herkes sana danışacak, bilgi alacak.

Altı senen yalnızca bunlarla da sınırlı değil, İstanbul Tıp Fakültesi İstanbul Üniversitesi bünyesinde bulunan fakülteler içinde 36 kulüple en çok öğrenci kulübü barındıran fakültedir. İster bilimsel kulüplere girip akademik kariyerin için kendini geliştir, istersen sosyal kulüplerde görev al.

Her alana hitap eden öğrenci kulüpleriyle kendi kafana uygun kulüp bulman garanti. Birkaç örnek vereyim: Enstrüman çalmak istersen müzik kulübünün konserlere, dansa merakın varsa dans kulübüyle gösterilere katılabilirsin. Gezi kulübüyle Türkiye’nin her yerini gezebilir, dalış kulübüyle mavinin en derinliklerinde bambaşka bir hayata başlayabilirsin. Tiyatro kulübünde oyun hazırlayabilir, edebiyat kulübünde yazılarını paylaşabilirsin. Basketbol, futbol ve voleybol takımlarında turnuvalarda kupalar kaldırabilirsin. Bütün kulüpler çokça aktif, kimse 6 yılını sadece ders çalışarak geçirmek istemez.

Hekim olduğunda insanlar senin ağzından çıkan kelimeleri saygıyla dinleyecekler. Kendini her konuda geliştirip her konu hakkında söyleyecek bir şeylerin olmalı. Bütün bunları nereden alabileceğini söylememe gerek kalmadı herhalde.

İstanbul Tıp Fakültesinde geçireceğin yılların kısa bir özetini okudun az önce. Herşey bunlarla sınırlı değil tabi ki. Ve son olarak geldiğinde sık sık duyacağın ve bir zaman sonra senin de söyleyeceğin Aziz Sancar hocamızın sözüyle bitirmek istiyorum:

‘İTF’li olmak ayrıcalıktır.’

Emirhan KANDEMİR
İstanbul Tıp Fakültesi DSN Temsilcisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here